X
  • 7 kwietnia 2015
  • Przez Nowoczesny
  • Możliwość komentowania Styl skandynawski we wnętrzach została wyłączona
  • in Inspiracje, Blog

Styl skandynawski we wnętrzach

Na co należy zwrócić uwagę?

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Długie, mroźne zimy w Skandynawii zmuszają ludzi do przebywania w domach przez znaczną część okresu zimowego. Ich domy więc, powinny być przytulne i wygodne. Istnieje kilka cech charakterystycznych decydujących o powodzeniu lub totalnej klęsce podczas urządzania wnętrza w stylu skandynawskim. Na co powinniśmy zwrócić szczególna uwagę decydując się na aranżację naszego mieszkania w tym stylu?

Skandynawskie domy to przejrzyste przestrzenie i zalane światłem pomieszczenia

w stonowanej kolorystyce emanujące elegancją. To wnętrza przytulne, w których chce się przebywać i nic nie jest w stanie rozproszyć uwagi skoncentrowanej na spokojnym wyczekiwaniu wiosny (lub odpoczynku). Postępowanie według kilku prostych zasad pozwoli nam na odtworzenie specyficznego klimatu skandynawskich wnętrz w naszym domu.

Jak zadbać o światło we wnętrzach skandynawskich?

Powinniśmy za wszelką cenę spróbować wprowadzić do wnętrz możliwie największą możliwą ilość światła naturalnego. Miedzy innymi dlatego w skandynawskich domach niezwykle rzadko spotkamy się z powieszonymi w oknach firanami czy zasłonami. Jeśli fizycznie nie mamy możliwości na wpuszczenie większej ilości światła, wspomóżmy się elementami oświetleniowymi, które w dyskretny sposób pomogą w osiągnięciu pożądanego efektu.

Naturalne materiały - drweno, drewno!

 

Skandynawskie wnętrza charakteryzują się dużą ilością drewna użytego do wykończenia pomieszczeń. Podłogi powinny być koniecznie drewniane, natomiast zaleca się wykorzystanie możliwie największej ilości drewna podczas aranżacji. Mogą to być drewniane belki na suficie, jak i okładzina jednej ze ścian.

Tkaniny wprowadzające do pomieszczenia kolor i teksturę powinny być również naturalne ( bawełna, len). Chłodny klimat wymaga użycia materiałów, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądać przytulnie i ciepło, dlatego różnego rodzaju futra i skóry są jak najbardziej wskazane. Elementy te pomagają w osiągnięciu odpowiedniego efektu i nadają wnętrzom luksusowego charakteru.

Ekologiczne podejście i świat zewnętrzny wewnątrz

Skandynawski styl wymaga, aby w najlepszy sposób wykorzystać zasoby naturalne. Zadbajmy więc o stan środowiska i zainwestujmy w izolację naszych pomieszczeń. Ponadto postarajmy się wprowadzić do naszych pomieszczeń choć odrobinę świata zewnętrznego. Jeśli dysponujemy balkonem, niech będzie on kontynuacją pokoju. W okresie letnim miło będzie spędzać na nim czas.

Przejrzystość projektu w stylu skandynawskim

Dokładając poszczególne elementy do wnętrz powinniśmy pamiętać o zachowaniu prostych linii. Meble powinny być w najprostszym kształcie, bez zbędnych zdobień i w neutralnych kolorach. Prostota w tym przypadku jest cechą bardzo pożądaną (tyczy się to również dodatków).

Kolory i wzory wpros ze Skandynawi

Biel ścian i neutralne, chłodne barwy mebli wstawionych do pomieszczeń ożywiamy za pomocą umiejętnie dobranych dodatków. Jak najbardziej na miejscu są kolorowe tkaniny. „Skandynawskie barwy” to odcienie szarego i niebieskiego, aczkolwiek we wnętrzach powinny znaleźć się kolorowe poduszki, dywany, gadżety, pojedyncze meble, itp. Geometryczne wzory królują na różnego rodzaju tkaninach. Elementy dekoracyjne, takie jak wazony, doniczki i tym podobne powinny również mieć geometryczny kształt. Skandynawska aranżacja powinna być zabawna, kolorowa i prosta jednocześnie.

Stylowe źródło ciepła

W skandynawskich domach kominek zajmuje miejsce w rogu pomieszczenia. Dlatego zadbajmy o to, aby ten kompan na długie zimowe wieczory znalazł się również i u nas. Czas spędzany przed kominkiem mija przyjemniej, a sam płomień wycisza i uspokaja.

Funkcjonalność i wygoda

Są to cechy charakterystyczne dla wnętrz skandynawskich. Zadbajmy o to, aby przebywanie w naszym domu było dla nas kwintesencją przyjemności.

Lubisz takie wnętrza? Zapraszam.

Kontakt z projektantem

Uzyskaj bezpłatną wycenę projektu! Zapraszam.

Napisz

Zapraszamy do kontaktu i bezpłatnej wyceny. To pierwszy krok do pięknego wnętrza:)

Imię: Architekt wnętrz Ilona Sobiech Biały
Email: architekt@ilonasobiech.pl