Wizualizacja, inwentaryzacja, projekty wykonawcze… czy potrzebujemy tego wszystkiego?
Przeglądając oferty architektów wnętrz, często zastanawiamy się na jaki zakres projektu powinniśmy się zdecydować. Przyjrzyjmy się kolejnym etapom prac, które najczęściej znajdziemy w ofertach projektantów.
Gdy mamy już jasno określony cel: pięknie i wygodnie urządzone mieszkanie nadchodzi czas wyboru architekta oraz konkretnej oferty dopasowanej do naszych potrzeb. Udając się do projektanta wnętrz powinniśmy otrzymać kilka propozycji możliwości współpracy, indywidualnie opracowany zakres prac spełniający nasze wymagania. Poniżej przybliżymy kilka pojęć, które pomogą sprecyzować nasze oczekiwania względem projektu.
Inwentaryzacja architektoniczna
Inwentaryzacja to nic innego jak dokładny pomiar, dokumentacja istniejącego stanu pomieszczenia. Na jej podstawie architekt wnętrz będzie mógł rozpocząć prace projektowe, stworzyć szkic naszego wnętrza. Inwentaryzacja umożliwia zaplanowanie rozkładu pomieszczeń, rozmieszczenia instalacji. Domy, mieszkania pochodzące z rynku wtórnego zazwyczaj nie mają pełnej dokumentacji projektowej, która jest niezbędna do rozpoczęcia prac. W tym przypadku pomiar pomieszczenia jest pierwszym, obowiązkowym krokiem do rozpoczęcia prac nad projektem. Dzięki inwentaryzacji architekt będzie mógł przygotować rysunki dla poszczególnych wykonawców, określić konkretną liczbę materiałów, przedstawić kosztorys. Jeśli dysponujemy odpowiednią, pełną i aktualną dokumentacją nieruchomości, etap inwentaryzacji można pominąć.
Wizualizacje wnętrz
Niektórzy mają mniej, inni bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną. Wizualizacje przygotowane przez architekta wnętrz pomogą nam zobaczyć nasze przyszłe wnętrze. Dzięki nim sprawdzimy układ ustawienia poszczególnych elementów, sprawdzimy jak prezentują się meble, kolory, faktury, które wspólnie wybraliśmy. Wizualizacja daje nam możliwość wyboru odpowiednich materiałów wykończeniowych, ułatwia proces podjęcia decyzji projektowych.
Projekt wykonawczy
Jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest dla osób, którym powierzamy prace remontowe. Projekt wykonawczy zawiera rzuty, przekroje, widoki ścian, które umożliwiają techniczne wykonanie prac zawartych w projekcie. Znajdziemy w nim opis użytych materiałów, schematy rozmieszczenia instalacji, rysunki detali. Wraz z kompleksowym projektem wykonawczym zazwyczaj otrzymujemy spis materiałów oraz orientacyjny kosztorys.
Nadzór autorski nad projektem
W momencie przekazania inwestorowi pełnej dokumentacji wykonawczej rozpoczyna się przystąpienie do prac ekip budowlanych. Korzystając z nadzoru autorskiego mamy pewność, że realizacja zostanie wykonana zgodnie z projektem. Architekt będąc w stałym kontakcie z ekipą budowlaną na bieżąco będzie rozwiązywać powstałe problemy. Orientacyjną ilość wizyt architekta na miejscu prowadzonej warto określić w podpisywanej umowie.
Nadzór inwestorski, mieszkanie „pod klucz”
Decydując się na taką formę współpracy, zlecamy całkowitą opiekę nad inwestycją architektom wnętrz. W ich rękach jest nadzorowanie dostaw, koordynacja prac podwykonawców, odbiór zamówień. Architekt znajduje się w stałym kontakcie z branżystami oraz kierownikiem budowy. Nadzór inwestorski stanowi doskonała opcję dla osób, które nie mają czasu na samodzielne doglądanie przebiegu inwestycji.
Każda pracownia wykonuje projekty według własnych standardów, które wypracowała przez lata na podstawie doświadczenia, współpracy z inwestorami. Poszczególne etapy prac warto szczegółowo omówić podczas podpisywania umowy z architektem wnętrz.