X
  • 7 lutego 2014
  • Przez Nowoczesny
  • Możliwość komentowania Zalety garderoby na wymiar. Jak zaprojektować garderobę? została wyłączona
  • in Blog, Projekt garderoby

Zalety garderoby na wymiar. Jak zaprojektować garderobę?

Garderoba to pomieszczenie, które urządzić można nawet w małym pomieszczeniu. W zależności od wielkości pomieszczenia, które chcemy zagospodarować pod garderobę rozróżniamy trzy typy: garderoba w kształcie prostokąta, kwadratu oraz typ trzeci w kształcie liter „U” lub „L”. Zadaniem garderoby jest przechowywanie ubrań, butów, sprzętów gospodarstwa domowego (żelazko, deska do prasowania, odkurzacz) oraz innych dodatków np. sprzętu do ćwiczeń, które chcemy utrzymywać w porządku.

Najlepszą i najwygodniejszą opcją jest umieszczenie garderoby obok sypialni, wykorzystując do tego celu ściankę gipsowo – kartonową i/lub drzwi przesuwane. Dzięki szerokiej gamie dostępnych materiałów wykończeniowych przejście z sypialni do garderoby może stanowić wyjątkowy element wystroju wnętrz. W garderobach polecane jest zastosowanie drzwi przesuwnych. Nie zajmują one miejsca podczas otwierania. Duża gama kolorów, materiałów (drzwi wykonać można z tafli szklanej – np. matowej, lub płyty laminowanej, której elementem będzie lustro) a przede wszystkim dodatków pozwoli stworzyć nam niepowtarzalny element komponujący się w całość z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Wejście do garderoby powinno być szerokie najlepiej 90 cm.Pomieszczenie to nie musi posiadać okna aczkolwiek rzeczą nie zbędną jest prawidłowa wentylacja oraz oświetlenie tego pomieszczenia.

Garderoba wykonana na zamówienie to komfort dowolnego gospodarowania wolną przestrzenią, jaką uzyskamy po stworzeniu tego pomieszczenia. Wielu producentów prześciga się w tworzeniu całych systemów do wyposażenia garderoby od wieszaków po kosze na brudne pranie.

garderoba-2

Prawidłowo oraz ergonomicznie zaprojektowana garderoba powinna
w swoim wnętrzu pomieścić zabudowę, w której skład wchodzą:

  • - Półki różnej wielkości oraz głębokości - garderoba może zawierać półki zarówno długie jak i krótkie, płytkie oraz głębokie. Każda półka ma inne zastosowanie półki głębokie i szerokie są najlepsze na pościel, koce i ręczniki. Długie i krótkie służą do przechowywania różnego rodzaju odzieży pamiętać należy jednak o tym żeby na jednej półce przechowywać tylko jeden rodzaj odzieży. Na półkach najbliżej sufitu można umieścić kołdry, śpiwory oraz poduszki.
  • szuflady – służą do przechowywania skarpet, bielizny oraz rajstop. Szuflady najczęściej mają głębokość 12 cm i szerokość 50 cm, ale można zamówić szuflady o całkowicie innych rozmiarach dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Wielu producentów wprowadziło specjalne przegródki pozwalające na dokładniejsze segregowanie rzeczy umieszczanych we wnętrzu danej szuflady.
  • kosze i ażurowe półki – pozwalają na przeglądanie akcesoriów bez konieczności wyciągania całej zawartości.
  • szafki lub stojaki na obuwie- pojemniki lub stojaki do przechowywania obuwia zarówno sezonowego jak i codziennego
  • wieszaki – w nowoczesnej garderobie będą nie tylko służyły do powieszenia płaszcza ich rolą będzie przede wszystkim rozdzielenie spodni, garsonek, krawatów oraz pasków. Ciekawym rozwiązaniem są również wieszaki wysuwane spod półek. Daje to możliwość obejrzenia zawartości wieszaka bez konieczności wchodzenia do szafy.

Odległości pomiędzy szafą a ścianą bądź dwoma ciągami szaf powinna wynosić około 1, 5 metra kwadratowego wolnej przestrzeni w pomieszczeniu

Wiele firm wprowadziło również systemy drążków niklowanych, których zadaniem jest łatwe oddzielenie poszczególnych rodzajów ubrań oraz akcesoriów. Zaplanowanie miejsca na odzież wierzchnią w zależności od jej długości. Wiele ciekawych rozwiązań znalazło zastosowanie w garderobach jak choćby zamontowanie pantografu (drążek z uchwytem pozwalającym na opuszczenie wieszaka na niższy poziom). Montownie drążków na dwóch poziomach zachowując minimalna odległość ( 105cm) pomiędzy nimi.  Pamiętać należy również o tym, że drążki na ubrania długie powinny być umieszczona na wysokości przynajmniej 180 cm.

Garderoba ma bardzo wiele zalet, ale ta jedna najważniejsza to możliwość usunięcia zbędnych szaf z przestrzeni domu oraz umieszczenia wszelkich niezbędnych ubrań oraz akcesoriów w jednym dobrze zagospodarowanym miejscu. Estetyczność oraz funkcjonalność to kolejna niezaprzeczalna zaleta tego rozwiązania. Garderobę można zaplanować właściwie w każdym dowolnym miejscu w domu np. poddasze lub skosy pamiętać jednak należy o prawidłowej wentylacji tego pomieszczenia. Jeśli przestrzeń, która zaplanowaliśmy na użytek garderoby jest duża można również w niej umieścić toaletkę, przy której wykonamy makijaż oraz kącik do prasowania.

Zapraszam do kontaktu 

Kontakt z projektantem

Uzyskaj bezpłatną wycenę projektu! Zapraszam.

Napisz

Zapraszamy do kontaktu i bezpłatnej wyceny. To pierwszy krok do pięknego wnętrza:)

Imię: Architekt wnętrz Ilona Sobiech Biały
Email: architekt@ilonasobiech.pl